sobota, 10 listopada 2018

Niedożywienie - wpływ na układ kostno-mięśniowy




Prawie wszystkie skutki związane z układem ruchu są związane z niedoborami makro-i mikroelementów. Restrykcyjne diety sprawiają, że zaczyna nam brakować pierwiastków niezbędnych do budowy kości.



Wapń - jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla funkcjonownia naszego organizmu. Większość osób kojarzy go z prawidłową budową kości. Wapń pełni też wiele innych bardzo ważnych funkcji - takich jak skurcz mięśni - też mięśnia sercowego. Jest bardzo ważny w procesie krzepnięcia krwi, wiele procesów w naszych komórkach uzależnionych jest od wapnia. Gdy zaczyna brakować wapnia - nasz organizm stara zadbać się o serduszko i właśnie te wewnątrzkomórkowe procesy - więc zaczyna podkradać wapń z kości - dlatego też między innymi kości zaczynają być bardziej łamliwe.
Niedobór wapnia powoduje wiele negatywnych skutków - zaczynają też się psuć zęby, mięśnie szybciej się męczą, może dochodzić do poważnych zaburzeń krzepnięcia krwi czy zaburzeń rytmu serca.  Podobny wpływ na układ kostny ma witamina D, jej niedobór również sprzyja łamliwości kości, osteoporozie. W ciężkich niedożywieniach mały upadek może spowodować poważny uraz - czy to złamanie szyjki kości udowej, które nie jest charakterystycznym złamaniem dla osób w młodym wieku lub też urazy mięśni, ścięgien, które również długo się leczy. Sama pamiętam, jak naderwałam sobie ścięgno mięśnia strzałkowego trzeciego - cały czas miałam duży obrzęk, dosyć bolało, ale leczenie tego typu urazów jest dosyć drogie, jeżeli chcemy szybko odzyskać sprawność.

Mięśnie, ścięgna - głównie zbudowane są z białek - niedobór składników odżywczych będzie powodował, że masy mięśniowej stopniowo zaczyna nam ubywać, ale również źle to wpływa na nasze ścięgna i więzadła - struktury niezbędne m.in tez to stabilizacji naszych stawów - jeżeli nie dostarczymy odpowiedniej ilości pożywienia - cały nasz aparat ruchu będzie się psuł.

Magnez - prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu też w dużym stopniu zależy od magnezu. Magnez również wpływa na stan naszych kości oraz jest ważny dla prawidłowej pracy mięśni  Wiele pierwiastków dostępnych w pokarmach jest niezbędna dla prawidłowego stanu naszego układu ruchu - dlatego niedożywienie spowoduje zakłócenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkowym czynnikiem "wypłukującym" nasze pierwiastki jest kofeina - wiele z nas wspomaga/ wspomagało się kofeiną.

W przypadku długotrwałej restrykcyjnej diety - dochodzi do zaburzeń hormonalnych, u niektórych dziewcząt można zauważyć m.in spadek estrogenów - a ich niedobór również prowadzi do osteoporozy, ale o hormonach więcej w kolejnych wpisach.

Głodówkami i prowokowaniem wymiotów doprowadzamy do poważnych zniszczeń naszych zębów. Stan uzębienia osób z zaburzeniami odżywiania jest tragiczny - nie wynika to tylko z niedoboru składników pokarmowych - ale też, dlatego, że nasz organizm w osłabieniu staje się bardziej podatny na infekcje - więc bakterie chętniej zasiedlają nasza jamę ustną. Prowokowanie wymiotów sprawia, że do jamy ustnej dostaje się kwas żołądkowy - prowadzi to do kwasowej erozji szkliwa, które staje się coraz cieńsze, nasze zęby wyglądają gorzej, ale też zaczynają poważnie "chorować". Leczenie takich zębów jest bardzo trudne, dolegliwości są bolesne - w moim przypadku skończyło się to wieloma kanałówkami - mam tak wyleczonego każdego trzonowca i przedtrzonowca oraz dwa kły i siekacza. Zęby po takim leczeniu zmieniają zabarwienie, nie będą nigdy już tak białe...
Bardzo łatwo dochodzi też do zakażeń kości żuchwy oraz szczęki - wiem, bo też to przerabiałam.
Raz nawet miałam podejrzenie złośliwego nowotworu - czekanie na wynik biopsji...to było straszne.

Jak widać - w samych układzie kostno-mięśniowym jesteśmy w stanie sprawić sobie wiele szkód....
Sama wiele z tego przeżyłam na własnej skórze. Tyle czasu i pieniędzy na to straciłam.....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz