sobota, 2 lutego 2019

Jak zaburzenia odżywiania wpływają na funkcjonowanie tarczycy

Najpierw krótko o tym gruczole...

Tarczyca jest największym gruczołem dokrewnym, znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Wydziela trzy ważne hormony - trójjodotyroninę - T3 i tyroksynę - T4 oraz kalcytoninę - odpowiedzialną za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej.
T4 i T3 to niezbędne hormony do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływają na czynność wydzielniczą innych gruczołów, regulują metabolizm, są też niezbędne dla wzrostu i rozwoju.



Czym jest TSH?

TSH - tyreotropina jest to hormon wydzielany przez PRZYSADKĘ MÓZGOWĄ! Jest to hormon, który pobudza tarczycę do wydzielania T3 i T4, ale wpływa też na inne gruczoły dokrewne. W diagnostyce chorób tarczycy wykorzystuje się go jako "podstawowy wskaźnik" - w przypadku, gdy tarczyca jest niedoczynna - produkuje za mało T3 i T4 obserwuje się zazwyczaj wzrost TSH - ilość tyreotropiny rośnie, aby pobudzać niedoczynną tarczycę i odwrotnie, kiedy tarczyca produkuje dużo hormonów - tak jak to jest w nadczynności - TSH nie musi jej tak bardzo pobudzać to pracy - dlatego wtedy mamy bardzo niskie poziomy tego hormonu.

Niedoczynność tarczycy - stan, w którym nasza tarczyca wydziela tych hormonów za mało - jak już wspomniałam hormony te odpowiedzialne są za regulację metabolizmu - dlatego w przebiegu niedoczynności metabolizm spowalnia - czego efektem będzie szybsze marznięcie - organizm wolniej produkuje ciepło, uczucie zmęczenia czy przybieranie na wadze, ale też wiele innych objawów - sucha skóra, wypadanie włosów czy problemy z cyklem miesiączkowym

Niedoczynność tarczycy, która jest też częstym skutkiem długotrwałych zaburzeń odżywiania/ niedożywienia jest wynikiem tego, że nie dostarczamy sobie odpowiedniej dawki kalorii, witamin - nasz organizm nie ma sił pracować wydajnie, nie może też pracować wydajnie, bo brakuje mu energii - i powoli zaczyna rozwijać się niedoczynność. Wtedy najczęściej też dochodzi do zahamowania utraty wagi mimo restrykcyjnej diety, a czasem nawet waga może rosnąć. W tym momencie najczęściej rozwija się błędne koło.... osoby takie jedzą jeszcze mniej, bo widzą , że tyją, a to dalej upośledza pracę naszej tarczycy. Niestety w tym momencie powrót do normalnych nawyków żywieniowych nie wystarczy i zwykle konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Sama przyjmuje leki od 7 lat, chociaż jak stwierdził endokrynolog, u mnie też to raczej predyspozycje rodzinne - bardzo dużo osób w mojej rodzinie ma problemy z tarczycą, a niedoczynność rozwinęła się u mnie dość wcześnie, było  i jest to dla mnie ciężkie, z tego względu, że wiem, że łatwiej przez to tyję, bo czasami te hormony mi wariują i to trochę nasila mój lęk przed przytyciem...

Wiele osób tłumaczy swoją nadwagę niedoczynnością tarczycy - oczywiście, jest to prawda, że nieleczona niedoczynność często jest przyczyną nadmiaru kilogramów, jeżeli jednak badamy się regularnie i przyjmujemy leki - reszta najczęściej jest trochę winą stylu życia i zaniedbywania regularnych badań.

Tarczyca jest bardzo ważnym organem, dlatego warto jest raz na jakiś czas zbadać TSH. Niedoczynność i nadczynność nie jest stanem bezpiecznym. W przebiegu nadczynności może dojść do poważnych zaburzeń pracy serca. Zachęcam wszystkich, aby raz na jakiś czas zbadali sobie ten hormon!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz